امروز یکشنبه 22 تیر 1399
واردات: Import

واردات کالا و نحوه واردات کالا

 

خرید تخصصی کالا از سراسر دنیا در تخصص ماست

بازرگانی و تشریفات گمرکی در تخصص ماست

تجارت بین الملل با تیمی حرفه ای و مجرب

در کنار شما از ابتدا تا تحویل کالا به شما

 

گروه بازرگانی توسعه صنعت و تجارت بین الملل پارسیان با فعالیت در زمینه :

واردات ماشین آلات صنعتی، خط تولید کارخانجات ،مواد ا ولیه کارخانجات، قطعات و ماشین آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نیروگاهها، اقلام و تجهیزات شبکه -قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر-نوت بوک-تبلت-تین کلاینت-کیس-پاور-آلل این وان، لوازم و قطعات انواع خودروهای سواری و کامیون، نوارلبه ملامین و پی وی سی، انواع مواد شیمیایی و پتروشیمی ،مواد اولیه، غلات ، لوازم و تجهیزات پزشکی ، ماشین آلات چاپ ، ایمیج سنتر ،پلیت سنتر، ابزارآلات و یراق،لوله و اتصالات،جی پی اس، ماهی زینتی،دستگاه شیرینی پزی ، کاغذ تتراپک و… آماده خدمتگذاری به شما عزیزان می باشد.

 

 


1. انجام خرید شرکتهای دولتی وخصوصی و کلیه افراد حقیقی وحقوقی از شرکتها و کارخانجات خارجی
2. انجام کلیه امورات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک
3. حمل از نقاط مختلف جهان به مقصد ایران
4. اخذ نمایندگی از شرکتها و کارخانجات خارجی
5. مشاوره در مورد واردات محصولات خارجی توسط کارشناسان ارشد بازرگانی بین الملل
6. بازاریابی کالاهای وارداتی شما

 


 

اسناد مورد نیاز در اظهارنامه واردات:

 

1- قبض انبار
2- بارنامه یا مانیفست
3- ترخیصیه
4- ثبت سفارش
5- پیش فاکتور
6- فاکتور


مدیریت کالا (Material Management )
مبانی خرید کالا
روش‌های خرید
سیستم‌های ورود و خرید کالا
قیمت کالا (Right Price)
کیفیت کالا (Right Quality)
منبع مناسب تهیه کالا (Right Source)
تعرفه
مراحل خرید خارجی
بررسى وضعیت مالى فروشندگان
توانایى تولیدى و فنى
مرحله تحقیق (Inquiry Stage)
شرایط و روش‌‌هاى پرداخت (The Terms and the methods of payment)
برات
اعتبارات اسنادی
مذاکره
قرارداد خرید
پیش فاکتور (Pro-forma Invoice)
تشریفات گمرکى جهت ترخیص کالا

از آنجائى که اغلب کشورهاى جهان به‌دلیل توزیع متنوع عوامل تولید در مناطق مختلف با یکدیگر روابط تجارى دارند اهمیت برقرارى ارتباط و خرید خارجى نمود پیدا مى‌کند. برقرارى روابط خرید و خریدهاى خارجى نیاز به آشنائى با مراحل ورود کالا، اصطلاحات بین‌المللى (Incoterms)، منابع تهیه کالا (Source of supply)، آشنائى با شرایط پرداخت‌ها (Terms of payments)، و مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی، بیمه‌هاى حمل و نقل، مراحل ترخیص کالا و … دارد که مذاکرات در مورد امور فوق‌الذکر برعهدهٔ مدیران خرید خارجى و سیستم‌هاى خرید مى‌باشد.

مدیریت کالا: (Material Management)
خرید خارجى کالا محدود به صدور برگه سفارش کالا و درخواست خرید نمى‌باشد. مذاکرات در مورد قیمت کالا، هزینه حمل و نقل، تنظیم قرارداد خرید، تاریخ تحویل کالا، تعیین سفارش کالا، توزیع کالا، ترخیص کالا، نگهدارى اطلاعات مربوط به منابع تهیه کالا و انتخاب فروشنده در ارتباط با عملیات خرید کالا است. اداره امور فوق‌الذکر به عهده سازمان مدیریت کالا مى‌باشد و مدیریت خرید جزیى از سازمان مدیریت کالا است. نقطه سفارش هر کالا در کارت کاردکس ذکر مى‌گردد. با توجه به زمان تهیه و میزان مصرف کالا در فاصله سفارش تا تحویل کالا میزان موجودى کالا در نقطه مذکور با همکارى واحد سفارشات و انبار و حسابدارى تعیین مى‌شود، وقتى موجودى کالا به آن نقطه مى‌رسد برگه درخواست خرید تنظیم مى‌گردد.


وظایف مدیریت کالا:
.۱ کنترل مستمر موجودى کالا به منظور انجام ثبت سفارش براى خرید کالا در نقطه سفارش.
.۲ نگهدارى اطلاعات مربوط به منابع عرضه کالا به منظور اخذ پروفرما و انتخاب فروشنده.
.۳ ایجاد هماهنگى با سایر واحدها به منظور تعیین میزان سفارش و تنظیم برگ درخواست خرید.
.۴ ترخیص کالا و حمل آن به انبار شرکت یا واحد تولیدی.
۵. کنترل حساب‌ها و انبارگردانى و نگهدارى و توزیع کالا.


مدیریت لجستیکى: (Logestic Management)
مدیریت لجستیکى و مدیریت کالا غالباً مفهوم مشابه‌اى دارند و در نوشته‌ها به جاى یکدیگر به‌کار مى‌روند و در عمل بسیارى از شرکت‌ها با استفاده از یکى از این عناوین فعالیت یکسانى را انجام مى‌دهند. مدیریت لجستیکى شامل دو نوع فعالیت اصلى و پشتیبانى به شرح ذیل مى‌باشد.
-فعالیت‌هاى اصلى (Primary Activities) حمل و نقل – نگهدارى موجودى کالا – انجام دادن مراحل سفارش کالا
-فعالیت‌هاى پشتیبانى (Support Activities)انباردارى -نظارت و بازرسى -بسته‌بندى -نگهدارى اطلاعات مربوط به منابع خرید و قیمت کالا
-مبانی خرید کالا
-مبانى مؤثر در خرید کالا در حالت کلی، کیفیت، مقدار، زمان، قیمت و منبع تهیه کالا مى‌باشد
-روش‌های خرید
-سیستم‌های ورود و خرید کالا
-قیمت کالا (Right Price)
-کیفیت کالا (Right Quality)
-منبع مناسب تهیه کالا (Right Source)
-تعرفه
-زمان و مقدار سفارش کالا به روش خرید و نوسانات قیمت، مدت تهیه کالا، مقدار تولید و نقدینگى خریداران بستگى دارد

روش‌هاى خرید:
روش‌هاى خرید با توجه به زمان و مقدار سفارش کالا، نوسانات قیمت، مدت تهیه کالا و نقدینگى خریداران به یکى از صور زیر صورت مى‌گیرد:
روش خرید به مقدار ثابت
روش خرید به مقدار ثابت (Fix-order Quantity) زمان مناسب خرید، در این روش زمانى است که موجودى کالا به نقطه سفارش در اسناد انبار (کارت کاردکس) مى‌رسد. مسؤولیت تعیین این نقطه به عهده قسمت کنترل موجودى انبار و بخش خرید سازمان است.
روش حداقل خرید (Hand to Mouth)
در این روش، خرید به اندازه حداقل نیاز خریدار انجام مى‌گیرد که به روش JIT معروف است که هدف خرید در این روش حفظ جریان تولید و سهم بازار در کوتاه مدت مى‌باشد.
روش خرید انبوه (Forward Buying)
در این روش، سفارش خرید بیشتر از نیازهاى جارى مؤسسه انجام مى‌گیرد.


سیستم‌هاى ورود و خرید کالا:
کالاى وارده به کشور را مى‌توان براى یکى از منظورهاى ذیل در گمرک اظهار کرد: (ماده ۱۹ قانون امور گمرکی)
۱. ورود قطعى
۲. ورود موقت
۳. ترانزیت خارجى
۴. ترانزیت داخلى
ورود قطعی
در خرید کالا، بیشتر واردات قطعى موردنظر مى‌باشد و آن وارداتى است که با انجام مراحل ثبت سفارش، تهیه پروفرما، ثبت سفارش در وزارت بازرگانى و بانک و تنظیم اظهارنامه به منظور ترخیص و پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى طبق جداول مقرررات صادرات و واردات و رعایت دستورالعمل‌هاى ارزى و مقررات دیگر عملى مى‌باشد.


ورود موقت (Temporary Admission):
ورود موقت رویه گمرکى است، که به موجب آن برخى از کالاها بدون پرداخت حقوق گمرکى و عوارض به قصد خروج مجدد، در مدت‌هاى مقرر (مهلت مقرر ماده ۲۴ آئین نامه اجرایى قانون مقررات صادرات و واردات به منظورهاى صدور کالاى ساخته شده یک سال از تاریخ ورود موقت مواد اولیه مربوط مى‌باشد که این مهلت نیز با تشخیص و موافقت وزارتخانه تولید ذیربط تا یک سال دیگر قابل تمدید است.) به منظورهاى ذیل وارد قلمرو گمرکى مى‌گردد.
- ورود موقت کالا جهت تعمیر یا تولید و بسته‌بندى کالاى صادراتى (For Inward Processing)
- ورود موقت به منظور نمایش در نمایشگاه‌ها، استفاده از پیمانکاران و مطالعاتى فنى به شرط صدور مجدد به همان وضع

تبدیل پروانه ورود موقت به پروانه قطعى:
هرگاه واردکننده کالاى ورود موقت بخواهد پروانه کالاى مذکور را به قطعى تبدیل نماید. باید قبل از انقضاء مدت پروانه ورود موقت، درخواست کتبى مبنى بر ابطال پروانه ورود موقت به گمرک مربوطه ارائه و اظهارنامه ورود قطعى براى کالا خود تنظیم و تشریفات مراحل ثبت سفارش را انجام دهد. در این حالت حقوق و عوارض ورودى کالا پیش از این براساس حقوق و عوارض زمان ورود محاسبه و به صورت سپرده یا تضمین بانکى یا تعهد اخذ شده است به‌صورت نقد و وصول و به درآمد قطعى دولت منظور خواهد شد. چنانچه کسر پرداختى احتمالى وجود داشته باشد مبلغ کسرى وصول و با صدور پروانه قطعی، کالاى ورود موقت به قطعى تبدیل مى‌شود. بدیهى است حقوق و عوارض ورودى کالاى ورود موقت پس از کسر میزان استهلاک و فرسودگى دستگاه‌ها براساس ارزش فعلى محاسبه خواهد شد.

ترانزیت داخلى و خارجى:
ترانزیت داخلى عبارت از این است که کالاى گمرک نشده از گمرک‌خانه مجاز به گمرک‌خانه دیگرى حمل و تحویل شود
ترانزیت خارجى عبارت از این است که کالاى خارجى به منظور عبور از خاک ایران از یک نقطه مرزى کشور وارد و از نقطه مرزى دیگر خارج شود.

قیمت کالا: (Right Price)
تحت تأثیر عواملى مانند کیفیت، حمل کالا محل ساخت کالا متفاوت است معمولاً قیمت کالاهای وارداتى از مبادى مختلف به‌طور مثال، قیمت وارداتى لوازم لوله‌کشى (Fitting) از کره،چین، ترکیه، آلمان و … با یکدیگر فرق دارد. ارزش کالاهاى خریدارى شده توسط واردکنندگان در گمرک به هنگام ترخیص مورد بررسى قرار مى‌گیرد. چون ذکر قیمت نادرست در اسناد خرید موجب عدم پرداخت صحیح حقوق گمرکى و سود بازرگانى به گمرک و خروج ارز مى‌گردد و اقدام به آن نیز تخلف محسوب مى‌شود و گمرک موارد مذکور را پیگیرى مى‌نماید. بنابراین ذکر بیش بود ارزش (Over Price) به منزله خروج ارز و Value Under (به Under Value در اصطلاح بانکى Under Invoicing نیز گفته مى‌شود. در این روش قیمت کالاهاى وارداتى توسط برخى از فروشندگان خارجى کمتر از قیمت‌هاى واقعى در پروفرما یا فاکتور درج و به خریداران ارائه مى‌گردد.) به منزله پرداخت کمتر حقوق گمرکى و سود بازرگانى به دولت است. تشخیص نامناسب بودن ارزش کالاى وارداتى از طرف گمرک در هر مورد باید بر دلایل موجه یا مستند به اسناد قابل قبول باشد. معیارهاى بررسى قیمت کالاهاى وارداتى در گمرک به شرح ذیل مى‌باشد:
۱. فهرست قیمت کالاهاى کشورهاى مبداء (Price List)
۲. قیمت مشابه کالاهاى وارداتى (مندرج در فاکتور خرید، خریداران(
هنگام استفاده از قیمت کالاهاى مشابه وارداتى قبلی، مسئله زمان ورود کالاها مورد توجه قرار گیرد. طبق روش متداول در گمرک، در صورتى که قیمت کالاهاى وارداتى مربوط به سال‌هاى قبل باشد و براى ارزیابی، به ازاء هر سال ۵% افزایش قیمت در نطر گرفته مى‌شود. اسنادى که در رابطه با ارزش خرید کالا در گمرک مورد بررسى قرار مى‌گیرد گواهى مبدأ (Certificate of origin) و فاکتور مى‌باشد. مرجع رسیدگى به اختلافات در مورد ارزش، کمیسیون رسیدگى به اختلافات گمرکى است رأى کمیسیون مذکور در مواردى که اختلاف ارزش پنج میلیون ریال و کمتر باشد براى طرفین قطعى و لازم الاجرا است و مازاد بر پنج میلیون ریال مرجع رسیدگى به اختلاف ارزش، کمیسیون تجدیدنظر است.(محل تشکیل کمیسیون رسیدگى به اختلافات گمرکى و تجدیدنظر در گمرک ایران مى‌باشد. تعداد اعضاء و موضوعاتى که در کمیسیون‌هاى مذکور مى‌تواند مطرح شود در ماه ۵۱و ۵۲ قانون امور گمرکى مصوب ۳۰/۳/۱۳۵۰ مذکور است (آراء کمیسیون‌هاى مذکور به مراجع قانونى جهت پیگیرى منعکس مى‌گردد.


کیفیت کالا: (Right Quality)
به‌منظور رعایت این اصل (به استناد تصویب‌نامه شماره ۹۱۴۶/ت ۲۴،۴۷۹ ه مورخ ۶/۳/۱۳۸۰ هیئت محترم وزیران، واردات کالا منوط به رعایت استاندارد گردیده است). واردات یا خرید برخى از کالاها منوط به درج شماره استاندارد یا مشخصات فنى آنها در متن فرم ثبت سفارش شده است.

 


استانداردهاى مورد قبول وزارت صنایع و معادن به ترتیب ذیل است:
- استانداردهاى ملى ایران.
- استانداردهاى ملى اتحادیه اروپایى (EN).
- استانداردهاى ملى کشورهاى عضو اتحادیه اروپایی.
- استانداردهاى ملى کشورهاى آمریکایى شمالی.
- استاندارهاى ملى کشور ژاپن (JIS).
- استانداردهاى بین‌المللى کارایى IEC، ITU، codecx، Iso.


شرکت‌هاى تولیدى داخلی، وارد کننده قطعات یدکى CKD خودرو، مجاز خواهند بود استاندارد کارخانه‌اى واحد تولیدى مادر را در اوراق ثبت سفارش و اسناد خرید کالا درج و کالا را مطابق با آن خریدارى و وارد کشور نمایند.
فهرست شرکت‌هاى خودروسازى مادر که استاندارد آنها مورد قبول مؤسسه استاندارد است به شرح ذیل مى‌باشد:
شرکت پژو فرانسه ،شرکت کیاموتور کره جنوبی ،شرکت نیسان ژاپن ،شرکت Nicniman ، شرکت سیتروئن فرانسه ، شرکت مزدا ژاپن ،شرکت دوو کره جنوبی ، شرکت لندرور انگلیس ،شرکت سانتاز اسپانیا ،شرکت دامیلر کرایسلر ،شرکت هیوندای ،شرکت نئوپلن آلمان ،شرکت 2F ،شرکت MAW ،شرکت Voith آلمان ،شرکت ولو سوئد ، شرکت رنو فرانسه ،شرکت ایویکو ،شرکت Libher آلمان.
طبق دستورالعمل بانک مرکزى ایران، بانک‌ها در مورد کالاهاى مشمول استاندارد اجباری، صرفاً استانداردهاى مورد قبول مؤسسه استاندارد را که توسط دفتر ثبت سفارشات و نظارت بر مبادلات بازرگانى (وزارت بازرگانی) در اوراق ثبت سفارش درج مى‌شود، قبول خواهند نمود. ارائه اصل گواهى انطباق کالا با استاندارد مذکور که توسط شرکت بازرسى مجاز صادر مى‌شود، به همراه سایر اسناد تجارى به بانک کارگزار براى معامله اسناد الزامى است، بدیهى است بدون ارائه گواهى مزبور پرداخت وجه اعتبار اسنادى یا برات امکان‌پذیر نخواهد بود.


منبع مناسب تهیه کالا (Right Source)
انتخاب منبع مناسب در تحویل به موقع کالا و هزینه حمل و نقل و بر قرارى ارتباط بین خریداران و فروشندگان و ارائه خدمات بعد از فروش و قیمت کالا مى‌تواند مؤثر واقع شود. خرید از منابع اصلى علاوه بر امتیازات برخوردارى از قیمت و کیفیت مناسب، مشکلات برگشت کالاى مغایر با سفارش اولیه و خسارت دیده و نامرغوب را کمتر مى‌نماید.
به‌طور کلى منابع تأمین کالا به چهار طریق زیر امکان‌پذیر مى‌باشد:
- تولیدکنندگان (Manufacturers)
- دلال‌ها (Stockists or dealers) اشخاصى هستند که کالاى خریدارى را انبار و بعداً مى‌فروشند و قیمت فروش کالاى توسط آنها بالاتر از قیمت واحدهاى تولیدى است
- پیمانکاران (Sub- Contractors)، (کسانى هستند که احتیاجات تولیدکنندگان را در روابط با قطعات ماشین کارى شده را تأمین مى‌نماید. پیمانکاران انتخاب منبع تأمین کالا را مقدار موجودى انبار، قیمت و زمان تحویل کالا تعیین مى‌نماید.
- منبع مناسب تهیه کالا در مورد خریدهاى خارجى از نظر دسترسى و تهیه سریع کالا مى‌تواند مناطق ویژه اقتصادى باشد.


مشخصات مناطق ویژه اقتصادى
منطقه ویژه اقتصادى عبارت است از محدودهٔ جغرافیایى مشخص در مبادى ورودى یا در داخل کشور که به منظور پشتیبانى از تولید و همچنین تأمین کالا براى مصارف داخلى کشور و بدون رعایت مقررات صادرات و واردات و مراحل ثبت و سفارش و یا محدودیت زمانى براى نگهدارى (مدت مقرر در آئین نامه امور گمرکی) در انبار بنادر و مقررات ارزی، تحت شرایطى مطمئن و آسان توسط فروشندگان و تولیدکنندگان خارجى و یا شرکاى ایرانى آنها به این مناطق وارد مى‌شوند. واردکنندگان کالا به این مناطق مى‌توانند تمام یا قسمتى از کالاى خود را در مقابل قبض انبار تفکیکى قابل معامله که توسط مدیریت منطقه صادر مى‌شود، به دیگران واگذار نماید. در این صورت، دارنده قبض انبار تفکیکى صاحب کالا محسوب مى‌شود. مدیریت منطقه مجاز است به درخواست خریداران نسبت به صدور گواهى مبداء براى کالاى خریدارى شده از منطقه با تائید گمرک ایران اقدام نماید. بانک‌هاى کشور مکلف به پذیرش گواهى مبداء صادره مى‌باشد. ورود کالا از منطقه ویژه به داخل کشور مستلزم رعایت مقررات صادرات و واردات و انجام مراحل ثبت سفارش در وزارت بازرگانى و بانک و ترخیص از گمرک مى‌باشد. واردات کالا به میزان نسبى از ارزش افزوده و قطعات داخلى به کار رفته در کالاهاى تولیدى در یک منطقه ویژه اقتصادى به داخل بدون رعایت مقررات مذکور و انجام مراحل ثبت سفارش و گشایش اعتبار، بلامانع است.


تعرفه
واژه تعرفه اساساً از ریشه عرف به معنى معرفى کردن و شناساندن است که به همان مفهوم در زبان انگلیسى استفاده شده است


راهنماى تعیین تعرفه در مرحله ثبت سفارش و ترخیص کالا
ماده ۹۹ آئین‌نامه قانون امور گمرکى در مورد تعرفه براى سفارش کالا یا در مورد ترخیص کالاهاى موجود در گمرک است.
در مواردى که صاحب کالا یا نماینده قانونى او تعرفه صحیح کالا را نمى‌داند و یا در تشخیص آن تردید دارد، مى‌تواند قبل از تنظیم اظهارنامه، با تسلیم درخواست کتبى و ارائه اسناد و الصاق نمونه کالا و مدارک مربوط به آن و با پرداخت هزینه آزمایش از رئیس گمرک محل، تعرفه‌بندى کالاى خود را استعلام نماید و پس از دریافت پاسخ کتبى و اطلاع قطعى از تعرفه کالاى خود نسبت به تنظیم اظهارنامه مبادرت نماید. در صورتى که تعرفه کالا کمیسیون رسیدگى به اختلاف گمرکى تعیین شده باشد قبول آن براى گمرک الزامى است.
ترتیب تعیین تعرفه کالاى موجود در گمرک به شرح ذیل است:
۱- براى هر اظهارنامه باید یک درخواست جداگانه تنظیم و براى هر قلم کالا هزینه آزمایش جداگانه پرداخت شود.
۲- اداره گمرک مى‌تواند کالایى را که تشخیص مواد متشکله آن براى تعیین تعرفه آن کالاى مورد نیاز باشد به آزمایشگاه ارسال دارد و در این هزینه آزمایش آن را صاحب کالا وصول خواهد کرد.


مراحل خرید خارجى
بررسى وضعیت مالى فروشندگان
توانایى تولیدى و فنى
مرحله تحقیق (Inquiry Stage)
شرایط و روش‌‌هاى پرداخت (The Terms and the methods of payment)
مذاکره
قرارداد خرید
پیش فاکتور (Proforma Invoice)
تشریفات گمرکى جهت ترخیص کالا


مراحل خرید خارجى به شرح ذیل مى‌باشد:
- جمع‌آورى اطلاعات در مورد منابع فروش کالا و بررسى آنها و انتخاب منبع فروش (Source Selection)،
- تهیه پروفرما (Pro Forma)،
- تنظیم قرارداد خرید،
- ثبت سفارش در وزارت بازرگانى و بانک،
طبق ماده ۱۱۵ قانون برنامه سوم، اخذ مجوز ورود طبق ستون شرایط ورود جدول مقررات صادرات و واردات براى اکثر کالاها حذف شده است.
- مرحله حمل کالا،
- ترخیص کالا از گمرکات،


براى خرید کالا از منبع جدید، حفظ جریان دائمى کالا و بازار فروش و استفاده از تسهیلات شرایط رقابتى باید به دنبال منبع دیگرى باشیم، در این حالت بررسى منبع جدید کالا ضرورت دارد، ولى در هر خرید خارجى استعلام شرایط فروش فروشندگان مانند شرایط پرداخت (Terms of Payment)، زمان تحویل کالا (Delivery time)، قیمت کالا و مبداء کالا، جهت تطبیق آن با شرایط خریدار به منظور درخواست پروفرما و انتخاب فروشنده ضرورى مى‌باشد. تأمین کالا بارى برخى از سازمان‌ها به منظور حفظ اشتغال و تداوم تولید و حفظ بازار مهم است. لذا جهت اطمینان از وصول کالا در زمان تعیین شده در مورد انتخاب فروشندگان باید دقت بیشترى شود و یا از فروشندگان ضمانت‌نامه درخواست گردد.
عملیات خرید و درخواست پروفرما موقعى شروع مى‌شود که سطح موجودى در کارت کاردکس به نقطه سفارش برسد . تعیین نقطه سفارش کالا تابع زمان ثبت سفارش، تهیه، حمل و ترخیص کالا مى‌باشد انباردار در نقطه سفارش با هماهنگى واحدهاى مربوطه نسبت به تنظیم برگ درخواست خرید اقدام مى‌نماید. در فرم برگ درخواست خرید باید تمام مشخصات و اطلاعات مربوط به کالا ذکر شود. چنانچه کالاى مورد سفارش قطعه Part Number و تعداد قطعات را نیز ذکر نماییم.


بررسى وضعیت مالى فروشندگان
به منظور بررسى وضعیت مالى فروشندگان مى‌توان از نسبت‌هاى مالى ذیل استفاده نمود
- نسبت نقدینگى (Liquidity Ratio)
این نسبت توانایى و قدرت پرداخت شرکت را در مورد بدهى‌هاى کوتاه‌مدت اندازه‌گیرى مى‌کند.
- نسبت سودآورى (Profit Ratio)
این نسبت درجه سودمندى فعالیت‌هاى مؤسسه و در نتیجه ظرفیت و کارایى مدیریت سازمان را نشان مى‌دهد.
- نسبت‌هاى فعالیت
نسبت‌هاى فعالیت میزان کاربرد فعال و مصرف منابع مالى در اختیار شرکت را اندازه‌گیرى مى‌کند این نسبت‌ها هماهنگى میزان سطح فروش را با حساب‌هاى دارایى مقایسه مى‌نماید.
توانایى تولیدى و فنى
داشتن ماشین‌آلات تولیدى مدرن و کادر فنى با تجربه در کیفیت کالاى تولیدى اثر مثبت دارد.
در برخى از شرکت‌ها شرکت‌هایى وجود دارد که در مقابل دریافت وجه، توانایى فنى و تولیدى تولیدکنندگان را ارزیابى نموده و نتیجه این ارزیابى را به خریداران ارائه مى‌دهند. اکثر این شرکت‌ها داراى نمایندگى در بیشتر کشورهاى دنیا مى‌باشند.


مرحله تحقیق (Inquiry Stage)
هدف تحقیق در این مرحله پیدا کردن واحد تولیدى یا تجارى است که قادر به تولید و تهیه اقلام مورد سفارش در زمان مناسب و با کیفیت مورد نظر باشد. گاهى در خرید برخى از کالاها مانند، مواد اولیه کارخانجات و کالاى استراتژیک و سرمایه‌ای، تحقیق در مورد وضعیت فنى و مالى و بازدید از محل کارخانه‌ فروشنده کالا به منظور بررسى روش‌‌هاى کنترل کیفیت و تکنولوژى مورد استفاده در تولید کالاى خریدارى شده ضرورت دارد. در مواقعى که امکان تحقیق و بررسى در مورد توانایى تولیدى و فنى و وضعیت مالى فروشندگان و بازدید از محل کارخانه و فروشنده کالا وجود ندارد، به‌منظور حسن اجراى تعهدات فروشنده و یا تضمین کیفیت کالاى مورد معامله هنگام عقد قرارداد ضمانت‌نامه حسن انجام کار Performance bank Guarantee (PBG) از فروشنده دریافت مى‌شود. تاریخ و نحوه آزاد شدن این ضمانت‌نامه در قرارداد قید مى‌گردد. دستگاه‌هاى اجرائى با در نظر گرفتن نوع و کیفیت کالا و کار، مبلغ قرارداد مى‌باشد تعیین و در قرارداد ذکر مى‌نمایند توضیح اینکه حداقل میزان حسن انجام کار در آئین‌نامه معاملات دولتى مشخص شده است.


شرایط ضمانت‌نامه حسن انجام کار
ضمانت‌نامه حسن انجام کار توسط بانک‌هاى خریدار صادر مى‌شود.
در متن ضمانت‌نامه‌ها تاریخ و شماره یا موضوع قرارداد قید میگردد.
ضمانت‌نامه‌ها باید بدون قید و شرط تهیه شود.
ضمانت‌نامه‌ها داراى مدت بوده و به درخواست خریدار قابل تمدید مى‌باشد.
تاریخ درخواست تمدید ضمانت‌نامه‌ها باید قبل از تاریخ سررسید ضمانت‌نامه‌ها باشد.
تمدید،ضبط یا ابطال ضمانت‌نامه‌ها طبق درخواست کتبى خریدار انجام مى‌شود.


مذاکره
از اهرم مذاکره برای رفع اختلاف‌ها و تفاوت نظرها استفاده مى‌شود. انسان‌ها چه در کسب و کار و چه در دولت و چه در خانواده از طریق مذاکره تصمیم‌گیرى مى‌نماید. گرچه مذاکره یک امر طبیعى است ولى مذاکره مؤثر کر ساده‌اى نیست. مذاکره مى‌تواند به‌طور ملایم یا سخت یا به‌طور اصولى انجام گیرد. مذاکره کننده ملایم خواستار آن است که از برخوردهاى شخصى پرهیز کند. لذا به سادگى به امتیاز دادن مى‌پردازد تا نیل به توافق را هموار سازد. مذاکره کننده سرسخت مى‌خواهد پیروز شود یا این وجود نتیجه کار چنین شخصى اغلب به ایجاد پاسخى به همان میزان سخت و خشن منتهى مى‌شود. که او را مأیوس و مستأصل مى‌کند و نیروى او را از بین مى‌برد و به روابط وى با طرف دیگر لطمه وارد مى‌کند. یک راه سومى هم براى مذاکره وجود دارد که نه سخت است و نه ملایم که به آن روش مذاکره اصولى به شما مى‌گوید که هر جا که امکان دارد به دنبال منافع متقابل باشید. روش مذاکره اصولى مى‌تواند به‌وسیله دیپلمات‌ها و هیئت‌هاى اقتصادى و بازرگانى و تجار و … مورد استفاده قرار گیرد.


- فرآیند مذاکره:
مذاکره یک فرآیند است مانند هر فرآیندى آغاز و پایانى دارد فرآیند مذاکره با اقدامات و فعالیت‌هاى بیش از مذاکره آغاز و با اقدامات و فعالیت‌هاى پس از مذاکره و اجراء توافق‌نامه‌هاى به‌دست آمده پایان مى‌یابد.
- ارتباط در مذاکره:
بدون برقرارى ارتباط مذاکره‌اى شکل نمى‌گیرد. مذاکره عبارت است از جریان مداوم رفت و برگشت ارتباطات به منظور رسیدن به یک تصمیم مشترک.
برقرارى ارتباط هرگز کار ساده‌اى نبوده حتى بین افرادى که داراى روابط نزدیک و فعالیت مشترک هستند. اگر آنچه را که طرف مقابل مى‌گوید نشنوید یا درک ننماید و یا سوء برداشت داشته باشد مذاکره تداوم پیدا نخواهد کرد.
- تعداد مذاکره کنندگان:
براى کاهش آثار منفى مذاکره مى‌توانید از طریق کاهش تعداد افراد شرکت‌کننده در جلسات مذاکره، ارتباطات را بهبود بخشید.
- ارکان مذاکره:
۱. جدا کردن اشخاص طرف مذاکره از مسائل مورد مذاکره. چون در مذاکره به برقرارى ارتباط صحیح و گفتگوى بدون تنش نیاز داریم.
۲. تمرکز روى تأمین منافع به جاى پافشارى روى مواضع. چرا که نیروى محرکه مواضع، منافع است. منافع چند نوع است، منافع مشترک، منافع موازى و منافع معارض در مذاکره، لازم است منافع مشترک پیدا کنیم.
۳. داشتن راه حل گوناگون براى موضوع مذاکره (Option) با راه‌حل‌هاى گوناگون و حق انتخاب‌هاى متنوع و سنجیده پشت میز مذاکره بنشینید؟ چرا که هر مسئله فقط یک راه‌حل ندارد. هر مسئله مى‌تواند چند راه‌حل داشته باشد.
۴. پرهیز از استفاده از معیارهاى ذهنى و گرایش به استفاده از معیار عینی. براى مسائل اقتصادى و فنى و صنعتى و مالى استانداردها و معیارهاى مشخصى پذیرفته مى‌شود و به کارگیرى آنها گام مهمى در راه استفاده از معیارهاى عینى در مذاکرات است.
- صفات و ویژگى‌هاى مذاکره‌کننده:
- بردباری، تحمل و خویش ‌دارى در برابر سخنان و رفتار طرف مقابل،
- مدیریت زمان در طول جلسات مذاکره،
- انصاف و در نظر داشتن منافع مشروع طرف مقابل،
- آگاهى کامل به موضوع مذاکره و اشراف به تمام جوانب آن،
- احترام به تخصص و شخصیت اعضاء تیم خودى در مذاکره،
- جلب مشارکت اعضاء خودى هیئت در جلسات.
- تعریف مذاکره (Negociate):
مذاکره وسیله‌‌اى است که براى برقرارى ارتباط سازمان یافته بین مردم و سازمان‌هاى گوناگون اجتماعی، جهت رسیدن به توافق، مذاکره گفتگویى پیشرفته و هدف‌دار است. (Negociate) به معناى مذاکره به منظور توافق است.
در مذاکره فنون و رموزى مورد استفاده قرار ‌مى‌گیرد که با استفاده از آن برخى مى‌توانند به توافق برسند و بعضى چنین توانایى را ندارند.
- چه نوع معاملاتى نیاز به مذاکره دارند:
۱. موقعى که پروسه تولید طولانى است. در چنین شرایطى جهت تعیین قیمت مناسب بایستى با فروشندگان مذاکره نمائیم.
۲. زمانى که در شرایط خرید مى‌خواهیم متغیرهاى متعددى مانند خدمات (Service) و کیفیت و قیمت را منظور نمائیم.
۳. در خرید کالاهاى صنعتى با قیمت بالا و کالاهاى موضوع قراردادهاى دولتی، انجام مذاکره ضرورى مى‌باشد.
۴. موقعى که خرید ما درصد بالائى از تولید یا فروش فروشنده مى‌باشد، انجام مذاکره براى اخذ تخفیف و سایر تسهیلات ضرورى مى‌باشد.
۵. در شرایط تغییرات شدید تکنولوژى که تداوم تولید وجود ندارد و تولید به منظور تطبیق با تکنولوژى وقفه دارد. در چنین شرایطى دادن سفارش جهت تولید کالا یا خرید از فروشنده نیاز به مذاکره دارد.
- نتایج مذاکره:
هر مذاکره‌اى را مى‌توان با سه معیار مورد قضاوت قرار داد:
۱. منتهى به یک موافقت‌نامه معقول بشود.
۲. مؤثر و داراى کارآئى باشد.
۳. روابط بین طرفین را بهبود بخشد یا لااقل به روابط آنان خلل وارد ننماید.


شرایط و روش‌‌هاى پرداخت (The Terms and the methods of payment)-
- برات
- اعتبارات اسنادی
- پیش پرداخت
- در این روش فروشنده کالا حاضر به قبول ریسک نیست و پس از وصول بهاى کالا مبادرت به ارسال کالا مى‌نماید. به عبارت دیگر به‌طور نقدى معامله مى‌نماید.


روش پرداخت براتى (BILL OF EXCHANGE)
به موجب ماده ۲۲۳ قانون تجارت ایران برات باید داراى شرایط زیر باشد
۱. قید کلمه برات در روى ورقه
۲. تاریخ تحریر (روز، ماه و سال(
۳. اسم شخصى که باید برات را تأدیه کند (برات‌گیر(
۴. مبلغ برات
۵. تاریخ تأدیه و پرداخت وجه برات (سر رسید(
۶. مکان پرداخت وجه برات اعم از اینکه محل اقامت برات‌گیر باشد یا محل دیگر
۷. اسم شخصى که برات در وجه یا حواله کرد او پرداخت مى‌شود


انواع برات
بروات ارزى برحسب این که با اسناد بازرگانى (Commercial Documents) یا بدون اسناد بازرگانى براى وصول ارائه شوند، به دو دسته زیر تقسیم مى‌شوند:
- بروات ساده (Clean Bills of Exchange)
به برواتى اطلاق مى‌شود که اسناد حمل کالا ضمیمه آن نیست و به خودى خود کامل و ناشى از معاملات بازرگانى است.
- بروات اسنادى (Documentary Bill of Exchange)
برات اگر همراه با اسناد بازرگانى ارائه شود، بروات اسنادى خوانده مى‌شود. بروات از نظر سر رسید به دو دسته تقسیم مى‌شوند:
۱. برات دیدارى (Sight Bill of Exchange):
براتى است که از تاریخ رویت یا تاریخ صدور تا مدتى بعد، مثلاً ۳۰ روز یا ۹۰ روز یا بیشتر قابل پرداخت است.
۲. برات مدت‌دار (Time Bill of exchange):
براتی است که از تاریخ رویت یا تاریخ صدور تا مدتی بعد ، مثلأ ۳۱ روز یا ۹۱ روز یا بیشتر قابل پرداخت باشد.


اعتبار اسنادى (L.C)
به زبان ساده، اعتبار اسنادى تعهد پرداخت مشروط بهاء کالا توسط بانک به فروشنده مى‌باشد. به‌طور کامل‌تر اعتبار اسنادى تعهد نامه‌اى است که به موجب آن بانک گشایش کننده اعتبار (بانک خریدار) Advising Bank or Issuing Bank به درخواست خریدار بانک دیگرى را که بانک کارگزار Beneficiary ‘s Bank نامیده مى‌شود مجاز مى‌سازد که اگر فروشنده در طى مدت اعتبار(Validity) اسناد حمل کالا منطق با شرایط مندرج در اعتبار اسنادى L.C (Letter of credit) را به بانک کارگزار تحویل دهد بانک مذکور پس از بررسى اسناد با مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادى (معروف به U.C.p) در صورت تطبیق با آن اقدام به پرداخت وجوه متعلقه تا میزان اعتبار (Credit Amount) به فروشنده نموده سپس اسناد را به بانک ابلاغ کننده اعتبار (بانک خریدار) جهت ارائه به خریدار ارسال مى‌نماید.


طرفین ذیربط در یک اعتبار اسنادى
- خریدار یا متقاضى اعتبار اسنادی
- فروشنده یا ذى‌نفع
- بانک ابلاغ کننده اعتبار
- بانک کارگزار


مزایاى اعتبار اسنادى
- ترتیب انجام مبادلات تجارى بین‌‌المللى را توسط بانک‌ها فراهم مى‌آورد.
- جهت طرفین درگیر در معامله ایجاد امنیت مى‌نماید.
- تضمین پرداخت توسط بانک فروشنده، به شرط اجراء کلیه تعهدات تعیین شده توسط فروشنده.
- بانک تعهد پرداخت را فقط در مقابل دریافت اسناد (نه کالا یا خدمات) مى‌نماید. بدین ترتیب خریدار باید قبل از معامله در مورد شهرت فروشنده تحقیق کند.


طبقه‌بندى اعتبارات اسنادى
اعتبارات اسنادى از نقطه‌ نظر اختیارات خریدار
- اعتبارات اسنادى قابل برگشت (Revocable Credits)
- اعتبارات اسنادى غیر قابل برگشت (Irrevocable Credits)


در اعتبارات اسنادى قابل برگشت، خریدار مى‌تواند در هر زمان بدون اخطار یا یا اطلاع قبلى به فروشنده با ذینفع یا بانک کارگزار، هر نوع تغییرى را در شرایط اعتبار بدهد و یا آن را لغو کند. این نوع اعتبار زمانى مورد استفاده قرار مى‌گیرد که فروشنده اطمینان کامل به خریدار داشته باشد.
معهذا باید در نظر داشت که خریدار و یا وارد کننده تا موقعى مى‌تواند دستور برگشت اعتبار یا فسخ آن را صادر نماید که از محل آن اعتبار وجهى به فروشنده یا ذینفع پرداخت نشده و یا براتى تحت آن اعتبار قبولى یا معامله نشده باشد، بنابراین خریدار نمى‌تواند نسبت به مبلغ پرداخت شده تحت شرایط اعتبار دستور برگشت صادر نماید و این دستور فقط نسبت به مبلغ مانده استفاده نشده اعتبار قابل اجراء خواهد بود.
اعتبار اسنادى غیر قابل برگشت اعتبارى است که صرفاً با موافقت طرفین قابل اصلاح یا ابطال است، امروزه اعتبارات اسنادى غیر قابل برگشت به‌دلایلى که در بالا به ذکر آن پرداختیم در اغلب قراردادهاى خرید و فروش تصریح مى‌گردد که پرداخت وجه کالا به وسیله گشایش اعتبار اسنادى برگشت‌ناپذیر انجام مى‌گیرد. خاصیت این نوع اعتبار این است که پس از گشایش به هیچ وجه بدون موافقت ذى‌نفع قابل ابطال یا تغییر شرایط نیست. بدیهى است اگر خریدار تقاضاى ابطال یا تغییر شرایط داشته باشد باید بانک صادرکننده اعتبار و ذى‌نفع موافق باشند.


اعتبار اسنادى از لحاظ تائید
- اعتبارات اسنادى تائید شده:(Confirmed Credits)
- اعتبارات اسنادى تائید نشده: (Inconfrimed Credits)


در نوع اعتبار تائید شده، فروشنده یا بانک کارگزار به‌دلیل عدم اطمینان به بانک گشایش کننده (یا بانک ابلاغ کننده یا بانک خریدار) از خریدار مى‌خواهد که بانک ثالثى پرداخت مبلغ اعتبار را تائید و تضمین نماید.
اصولاً در جوامعى که ثبات سیاسى و اقتصادى بر آنها حاکم نمى‌باشد، چنین اعتباراتى از سوى فروشندگان عنوان مى‌گردد. معمولاً اعتبار تائید شده به صورت غیر قابل برگشت گشایش مى‌گردد. در صورتى که فروشنده یا بانک کارگزار، بانک گشایش کننده اعتبار را قبول داشته باشد دیگر نیازى به تائید این بانک توسط بانک ثالثى نمى‌باشد این نوع اعتبارات را تائید نشده مى‌خوانند.


اعتبارات اسنادى از لحاظ قابلیت انتقال و واگذارى از ذینفع به شخص ثالث
- اعتبار اسنادى قابل انتقال (TRANSFERABLE CREDITS)
- اعتبار اسنادى غیرقابل انتقال (NONTRANSFERABLE CREDITS)


هر یک از دو نوع اعتبار ممکن است قابل برگشت یا غیرقابل برگشت، تأئید شده یا تأئید نشده باشند اعتبار اسناد قابل انتقال به اعتبارى اطلاق مى‌شود که تحت آن ذینفع اعتبار حق دارد از بانک پرداخت‌کننده یا قبول‌کننده یا هر بانک دیگرى که مجاز به معامله اسناد شده، درخواست نماید که اعتبار را کلاً یا جزئاً در اختیار شخص یا اشخاص ثالث (ذینفع‌هاى ثانوی) قرار دهد.


اعتبار اسنادى از لحاظ قابلیت تقسیم توسط ذینفع اولیه
- اعتبارات اسنادى قابل تقسیم (DIVISIBLE CREDITS)
- اعتبارات اسنادى غیرقابل تقسیم (NON-DIVISIBLE CREDITS)


اعتبارات اسنادى قابل تقسیم مشابه اعتبارات قابل انتقال است. در این نوع اعتبارات ذینفع اصلى مى‌تواند اعتبار را بین چند ذینفع دیگر تقسیم نماید – در مواردى که ذینفع یا فروشنده.; به تنهائى قادر به تهیه و تأمین تمامى کالاى مورد سفارش نمى‌باشد و مجموعه کالا باید از چند منبع تهیه گردد، ذینفع یا فروشنده از خریدار خواستار اعتبار اسنادى قابل تقسیم را نمى‌نماید تا بتواند آن را به سایر تهیه‌کنندگان که قسمتى از کالاى مورد سفارش را تهیه نمایند، انتقال دهد.


اعتبارات اسنادى مدت‌دار یا یوزانس (TIME DOCUMENTARY CREDITS/USANCE)
معمولاً در شرایطى که کشور واردکننده کالا از لحاظ ارزى در مضیقه باشد گشایش اعتبار مدت‌دار یا یوزانس مورد درخواست خواهد بود. در این نوع اعتبار، بانک کارگزار مبلغ اعتبار را پس از مدتى (۳۰ روز، ۶ ماه، یک سال و …) که در اعتبار مشخص شده است از بانک ابلاغ‌کننده (یا گشایش‌کننده) دریافت خواهد نمود.


قرارداد خرید
قرارداد خرید پس از انجام مذاکره میان خریدار و فروشنده منعقد مى‌گردد. در قرارداد خرید حدود وظایف هر یک از طرفین مشخص مى‌گردد.


مواد قرارداد خرید
ماده ۱- موضوع قرارداد
ماده ۲- قیمت کالاى مورد معامله یا مبلغ قرارداد
ماده ۳- شرایط و مدت تولید یا تهیه کالا
ماده ۴- شرایط پرداخت
ماده ۵- اعتراضات
ماده ۶- بسته‌بندی
ماده ۷- مقصد کالا
ماده ۸- زمان حمل
ماده ۹- حکمیت و داورى و حل و فصل اختلافات
ماده ۱۰- نشانى طرفین قرارداد
ماده ۱۱- بازرسی
ماده ۱۲- تغییر وسیله حمل در طول راه
ماده ۱۳- حمل به دفعات
ماده ۱۴- مبداء
ماده ۱۵- فورس‌ماژور


در تمام قراردادها ذکر تمام مواد مذکور ضرورى نمى‌باشد. انتخاب مواد مذکور در قراردادهاى خرید بستگى به معامله دارد. در قراردادهاى اجاره کالا، مواد دیگرى در رابطهٔ اجاره بهاء تعهدات موجر و مستاجر، شرایط پرداخت، خسارت، فسخ قرارداد ذکر شده که نمونه این نوع قرارداد و قراردادهاى خرید هم در این بخش جهت مطالعه آورده شده است.


آموزش و خرید (Training)
در مورد قراردادهایى که به خاطر ماهیت آنها احتیاج به آموزش دارد، فروشنده باید نیروى انسانى مورد نیاز براى نگهدارى و بهره‌بردارى از پروژه را آموزش دهد. روش، سطح، کیفیت، مدت و مکان آموزش و تعداد کارآموزان باید در قرارداد قید گردد و طرف پرداخت کننده هزینه‌هاى آموزشى مشخصاً در قرارداد ذکر گردد.


کارکنان خارجى در خرید (International Employees)
در صورتى که در قراردادهاى خرید کالا و خدمات، به کارکنان و کارشناسان خارجى نیاز باشد در این صورت حدود استفاده از کارکنان خارجى با توجه به نوع تخصص آنان در قرارداد قید مى‌گردد.


تعدیل قیمت در قرارداد (Price Adyustement)
در صورتى که با توجه به موضوع قرارداد پیش‌بینى تعدیل قیمت ضرورت داشته باشد بایستى چگونگى تعدیل قیمت براى قسمت ریالى و ارزى به‌طور جداگانه دقیقاً در متن قرارداد مشخص و قید گردد (براساس مقررات بانک).


نقشه‌ها و دستورالعمل‌ها
در قراردادهاى خرید ماشین‌آلات و تجهیزات فنی، فروشنده باید متعهد شود که کلیه نقشه‌ها و دستورالعمل‌هاى لازم براى نصب، راه‌اندازی، بهره‌بردارى و نگهدارى را در اختیار خریدار قرار دهد.


انتقال و واگذارى قرارداد به غیر (Transfer of Contract)
۱. انتقال کل قرارداد از طرف فروشنده به غیر، مجاز نمى‌باشد.
۲. واگذارى قسمت یا قسمت‌هائى از قرارداد به پیمانکار یا پیمانکاران دست دوم موکول به موافقت خریدار مى‌باشد، بدیهى است در این مورد مسؤولیت، تعهدات و تضمینات طرف اصلى قرارداد به قوت خود باقى است.
<